AKTUALITY
2012-05-01
Presmerovanie
Presmerovanie >>>
2012-04-01
Nová stránka
Prosím navštívte stránku www.peopleinneed.sk >>>
2011-10-27
Už ste niekomu kúpili na Vianoce kozu?
To je otázka, ktorou sa budú v nasledujúcich týždňoch prihovárať inzeráty neziskovej organizácie People in Need. S „vianočnou“ kozou sú na nich vyfotografované známe osobnosti, herci Helena Krajčiová, Ady Hajdu a spevák Robo Papp. Koz >>>
2011-09-11
Výberové konanie na pozíciu riaditeľ/ka slovenskej pobočky
Otvárame výberové konanie na pozíciu riaditeľ/ka slovenskej pobočky organizácie. >>>
2012-04-01
Nová stránka
Aktuálne sa nachádzate na pôvodnej stránke, ktorá už nie je aktualizovaná. Pre získanie čerstvých informácií o činnosti organizácie prosím navštívte novú stránku www.peopleinneed.sk.
2011-10-27
Už ste niekomu kúpili na Vianoce kozu?
To je otázka, ktorou sa budú v nasledujúcich týždňoch prihovárať inzeráty neziskovej organizácie People in Need. S „vianočnou“ kozou sú na nich vyfotografované známe osobnosti, herci Helena Krajčiová, Ady Hajdu a spevák Robo Papp. Koza je maskotom akcie Skutočný darček, ktorý znamená cielenú pomoc pre ľudí, ktorí to naozaj potrebujú v Afrike, Ázii a na Slovensku. Na eShope www.skutocnydarcek.sk môžete vybrať konkrétnu vec pre konkrétnych ľudí v piatich kategóriách: voda, školy, obživa, zdravie a Slovensko. Dary sú starostlivo vybraté a vždy znamenajú nielen jednorazovú pomoc, ale nejakú aj perspektívu podľa starého známeho hesla „keď chceš niekoho nasýtiť, nedaj mu rybu, ale udicu“. Všetky získané prostriedky putujú do verejnej zbierky Skutočný darček, ktorá bola registrovaná na Ministerstve vnútra pod číslom SVS-OVVS3-2011/024413.
Nedostatočné vzdelanie a nízka kvalifikácia obyvateľov sociálne vylúčených rómskych lokalít je jednou z hlavných bariér pre ich začlenenie sa do spoločnosti. Deti, vyrastajúce v sociálne vylúčených lokalitách automaticky reprodukujú vzorce správania a hodnoty svojich rodičov, privykajú si na život na sociálnom dne, nerozvíjajú svoje nadanie, chýbajú im pozitívne vzory. Nedokážu sa „sami od seba“ začleniť medzi vrstovníkov. Nepodnetné prostredie, nedostatok motivácie k vzdelávaniu, diskriminácia v školstve a nepripravenosť škôl na vzdelávanie týchto detí ich vo väčšine prípradov vyraďuje z hlavného vzdelávacieho prúdu. Preradenie do špeciálnych škôl a tried má potom za následok rezignáciu detí na osobný rozvoj a na snahu zapojiť sa do spoločnosti. Vzdelanie pritom hrá kľúčovú úlohu v procese začleňovania sa do spoločnosti a je jedinou možnosťou ako vystúpiť zo života v sociálne vylúčenej lokalite.
Program Individuálneho doučovania a tútoringu pomáha deťom ohrozeným sociálnym vylúčením odstraňovať bariéry vo vzdelávaní a v osobnom rozvoji, akými sú napríklad nevyhovujúce zázemie k domácej príprave, nízke vzdelanie rodičov a niekedy aj ich nedostatočná schopnosť pomôcť deťom s prípravou do školy, absencia podnetov k vlastnému rozvoju, chýbanie pozitívnych vzorov a nevidenie alternatív voči životu v sociálne vylúčenej lokalite.
Metóda programu Dot:
Program sa uskutočňuje formou „jeden na jedného“. Sú vytvorené dvojice klient /dieťa/ - tútor /dobrovoľník/, čo zaručuje individuálny prístup ku klientovi a zohľadnenie jeho špecifických potrieb. Dvojica sa stretáva raz týždenne a spoločne sa venujú príprave na vyučovanie. Okrem toho tútor poskytuje dieťaťu príležitosti na rozvoj, ktoré sú pre deti zo sociálne vylúčených lokalít nedostupné (spoločné výlety, návšteva kina, spoločné aktivity detí a dobrovoľníkov v Komunitných centrách).
Ciele programu Dot:
- zlepšenie študijných výsledkov detí
- eliminácia predčasného ukončenia základnej školskej dochádzky / opakovania ročníkov / preradenia na Špeciálnu základnú školu
- úspešné prijatie detí na strednú školu
Princípy programu DoT:
- Klienti, rovnako ako tútori sú v programe dobrovoľne
- V rámci stretnutí tútora s klientom je rovnako dôležitý ich OBSAH (napr. konkrétne učivo, ktoré sa s dieťaťom preberá) ako aj PROCES (vzťah, ktorý sa medzi dieťaťom a tútorom buduje)
- Tútor nenahrádza dieťaťu rodiča – je pre dieťa pozitívnym vzorom, ale skôr v role staršieho súrodenca.
- Tútor sa pri svojej práci riadi etickým kódexom programu, rovnako ako rodina a dieťa dodržujú podmienky účasti na programe DoT.
Zapojte sa aj vy!
Venujte Dve hOdiny Týždenne a staňte sa tútorom dieťaťu, ktoré potrebuje Vašu podporu! Pre viac informácií kliknite sem..
Ďakujeme:
-
Ministerstvu školstva, programu podpory práce s mládežou ADAM II za finančnú podporu.
-
Komunitnej nadácií Bratislava a individuálnym darcom za zakúpenie učebníc a kníh pre deti v programe DoT.